ЗУ «Про проведення ОВД»: підсумки року

У грудні 2017 року був прийнятий закон, згідно з яким Україна переходить на європейську модель проведення оцінки впливу підприємств, що здійснюють господарську діяльність, на навколишнє середовище (ОВД). За рік роботи даного нормативного акту у Єдиному державному реєстрі було зареєстровано 1700 нових справ.

До чого призвело прийняття природоохоронного закону

У ЗУ «Про оцінку впливу на ОС», який набрав чинності з 18 грудня 2017 року, вказується на те, що в нашій країні оцінка діяльності підприємств повинна здійснюватися відповідно до стандартів ЄС, а точніше, згідно з Директивою 2011/92 / ЄС. Таке положення забезпечить виконання міжнародних угод, які взяла на себе Україна при підписанні договору на асоціацію з країнами Євросоюзу, угоди на Енергетичне Співробітництво та взаємодію в питаннях природоохоронних дій та ін.

Після впровадження нового закону старі нормативні акти, що регламентують питання оцінки ризиків на довкілля, втратили свою силу. Тепер в рамках нововведення екологічну експертизу потрібно проводити до початку реалізації господарської діяльності, у тому числі реконструкції, переобладнання, перепрофілювання та інші процеси, що впливають на природне середовище.

Ще одна ключова відмінність полягає у тому, що громадські організації можуть впливати на реалізацію запланованої діяльності. Цей процес здійснюється шляхом формування переліку питань, які будуть розглядатися при складанні звіту ОВД. Це дозволить впливати на розташування об’єкта, а також на заходи, що зменшують потенційний вплив на довкілля.

Подібні вимоги екологічного законодавства уже працюють у країнах ЄС, демонструючи високу ефективність.

Думка політиків щодо закону

Остап Семерак (чинний міністр екології) висловив свою думку щодо нового законодавчого акту таким чином: «Якщо аналізувати в цілому роботу зміненого законодавчого акту, то вона однозначно успішна. За рік було зареєстровано понад 1700 звернень до Єдиного реєстру. З них видано близько 250 дозволів. Приблизно такі ж показники демонструє Польща. А саме на цю країну ЄС ми орієнтувалися, коли розробляли законопроект. Така ефективність доводить необхідність змін законодавства, не дивлячись на те, що в перші місяці після прийняття закону багато великих підприємств ставили під сумнів раціональність нововведень і прагнули не допустити прийняття і введення в дію нормативного акту».

Резюмуючи, варто відзначити 500 громадських слухань, які були проведені з моменту реалізації оновленого закону. Однак найяскравішим прикладом успішного впровадження положень ЗУ стала ОВД, яка була проведена на Придніпровській ТЕС. Згідно з виконаною оцінкою, вже до кінця року на підприємстві повинен бути встановлений більш ефективний електрофільтр.

Міністр екології висловив сподівання, що з часом всі виробничі підприємства візьмуть курс на модернізацію та оновлення обладнання відповідно до вимог ОВД, що, у свою чергу, призведе до суттєвого зменшення негативного впливу на довкілля. Саме таке ставлення має бути пріоритетним для промисловості.

Згідно з ЗУ, оцінка впливу на навколишнє середовище проводиться через Єдиний державний реєстр. Якщо є питання, завжди можна звернутися на гарячу лінію, яку організувало Міністерство природи. У телефонному режимі надаються консультації, що стосуються практичної роботи ЗУ і особливостей проведення ОВД.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}