«Зелені тарифи»: привабливі ілюзії або грошова реальність

Всього десятиліття тому в Україні з’явилося поняття «Зелений тариф » (green tariff або feed-in tariff). Якщо розглянути це явище докладніше, стає зрозуміло, що воно може зацікавити не тільки приватних, а й для юросіб. Додаткова перевага полягає в тому, що особливості підключення до «ЗТ» прописані на законодавчому рівні (ЗУ «Про електроенергетику» 575/97-ВР, ЗУ «Про внесення змін щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії»).

Розглянемо більш докладно, які проблеми можуть виникнути при переході на поновлювану електроенергію, хто може собі це дозволити, наскільки вигідний зелений тариф для населення і юридичних осіб.

Зелені тарифи в УкраїніОсобливості пільгової тарифікації в Україні і в світі

Почнемо з того, що поняття «Зелений тариф» стрімко популяризується не лише в Україні, а й у світі. Актуальність питання велика через погіршення глобальної екологічної обстановки. Нові кроки у внутрішній політиці необхідні з метою стабілізації енергозабезпечення населення, зменшення залежності від закордонних постачальників електрики. Установка панелей не тільки забезпечує енергонезалежність, але і дає можливість заробити на цьому. Завдяки впровадженню «ЗТ» стрімко збільшується число об’єктів приватного та господарського призначення, які автономно забезпечують себе електрикою за допомогою поновлюваних джерел енергії.

Поняття «ЗТ» має на увазі державне стимулювання, спрямоване на встановлення та експлуатацію альтернативних джерел енергозабезпечення (наприклад, сонячні електростанції, вітряки тощо.). Тариф розроблений з метою мотивації населення і активного впровадження сучасних технологій, що дозволяють використовувати поновлювані ресурси. Згідно із законодавчими актами, державні органи зобов’язуються викуповувати всі утворені надлишки електрики по відносно високій вартості.

В Україні поняття «Зелений тариф» використовується з 2009 року, і за цей час вдалося домогтися перших результатів. На 2019 рік не більше 2% електроенергії в країні виходить за рахунок нетрадиційних джерел. Завдяки активній популяризації державної програми цей показник повільно, але впевнено зростає. Згідно стратегічній програмі планування, в 2020 році він повинен досягти 11%. Для реалізації таких амбітних завдань були розроблені спецтарифи, які будуть актуальні до 2030 року.

Закон про «Зелений тариф»

Підставою для розгляду переваг «ЗТ» є правки, внесені до Закону України «Про електроенергетику» (2015 рік). Згідно з нововведеннями, інвестиційний клімат в країні не тільки покращився, але і став привабливим для вкладення коштів в сегмент відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Зміни послужили тим інструментом, який дійсно вплинув на привабливість «Зеленого тарифу».

Умовно всі положення закону можна звести до наступних принципів:

 1. Термін дії «Зеленого тарифу» визначено до 1 січня 2030 року.
 2. Ставка зафіксована в європейській валюті (EURO), коригується кожного кварталу.
 3. Установка устаткування від вітчизняних брендів дозволяє підвищити ставку «ЗТ» на 10%.
 4. Прибрали обов’язкове положення про місцеву складову.
 5. Спростили процедуру підбору обладнання по енергоефективності.

Важливо! В середньому окупність капіталовкладень на установку сонячних батарей становить 5-8 років (залежно від регіону, особливостей обладнання, місця розташування СЕС та ін.).

Для прикладу наведемо таблицю з пільговою тарифікацією для фізичних осіб з урахуванням різних видів сонячних станцій:

Тип станції Одиниця виміру 01.01.2017-31.12.2019 01.01.2020-31.12.2024 01.01.2025-31.12.2029
дахова грн. / кВт * год 5,5426 4,9817 4,4374
наземна грн. / кВт * год 5,5426 4,9817 4,4374

 Порядок оформлення «Зеленого тарифу»

Погодьтеся, ставки «ЗТ» виглядають заманливо, особливо якщо врахувати, що вартість електроенергії стрімко збільшується з кожним роком. Спробуємо розібратися, як оформити «Зелений тариф» фізичній особі.

«ЗТ» для приватних домоволодінь

Для установки ВДЕ необхідно підібрати обладнання. Це можуть бути вітряки або сонячні батареї потужністю до 30 кВт. Другий варіант простіший і поширений. Для підключення поновлюваного джерела необхідно його з’єднати із загальною мережею через двонаправлений вузол, що фіксує кількість споживаної і виробленої енергії. Він враховує обсяги за місяць. Особливість його полягає в тому, що він може крутитися в обидві сторони, з огляду на що надходить і витрачається струм.

Щоб фізичним особам отримати спеціальний «Зелений тариф», слід встановити обладнання для перетворення сонячної енергії та подати заявку в РЕМ. Для підтвердження доведеться надати сертифікати якості і техпаспорт. Після подачі заяви служба створює комісію, яка проведе перевірку обладнання і установку вузла обліку. Послуга виконується співробітниками РЕМ, але оплачується замовником (фізичною особою). Ціна становить близько 15 тис. Грн. Термін установки коливається від одного до двох місяців.

Підключення зеленого тарифу для приватних осібЯк це працює

Якщо у споживача є надлишки, вони подаються в загальну електромережу і компенсуються відповідно до тарифів місцевими структурами. Якщо ж станція не виробляє достатню кількість струму, користувач оплачує тільки кількість кіловат, які склали різницю між виробленої і витраченої енергії за тарифами, що діють в регіоні.

Розглянемо роботи системи на прикладі:

 • станція виробила 600 кВт за місяць;
 • споживач витратив 200 кВт;
 • йому належить компенсація за 400 квт надлишку, який надійшов в загальну мережу.

Для виробництва електроенергії і поставок не потрібні спеціальні дозвільні документи, ліцензії та інші папери (на відміну від об’єктів енергетики).

Важливо! При виборі обладнання необхідно враховувати потужність мереж електроживлення (по ТУ). Якщо проводка застаріла, в Обленерго необхідно звернутися із заявою на модернізацію. Всі роботи при цьому оплачує замовник.

Скільки коштує

 Крім особливостей функціонування та нарахування тарифікації, другим важливим питанням є вартість обладнання. В середньому ціна на сонячні електростанції варіюється в межах від 6 до 24 тис. Доларів США (при потужності від 5 до 30 кВт). Щоб правильно підібрати систему, краще всього орієнтуватися на обсяг споживаного за місяць електрики.

Розглянемо схему на прикладі домогосподарства (Київ), яке споживає близько 200 кВт за місяць (6-8 кВт * год / день).

Для такого об’єкта підійде станція, потужність якої становить 10 кВт. Якщо вона буде встановлена ​​в Київському регіоні, то взимку почне виробляти близько 270 кВт * год / місяць, а в теплі місяці (з квітня по вересень) – до 1 300 кВт * год / міс. При усереднених розрахунках за рік вийде близько 11 000 кВт * годин.

Результат вражає. При усередненому споживанні близько 200 кВт * годин щомісяця річне споживання складе близько 2 400 кВт * год. Відмінусовані це кількість із загального обсягу, можна отримати компенсацію від 1 400EURO. І це без урахування оплати енергії, яку споживач витратив за рік. Таким чином, окупити станцію потужністю в10 кВт і вартістю в 10 тис. EUROможна в середньому за 6-7 років. Виходить дуже вигідне капіталовкладення, особливо якщо врахувати, що середній термін експлуатації установки 20 років.

Важливо! «Зелений тариф» зафіксовано на законодавчому рівні в EURO. Тому при валютних коливаннях ставки також будуть змінюватися, що є позитивною гарантією для інвестованих коштів.

Як обрати

 Крім типу і потужності системи, важливо врахувати ще кілька нюансів:

 • місцерозташування.
 • Станції можуть розташовуватися на даху, фасаді або на присадибної території. Для задоволення оптимального режиму необхідно направити її на південь, забезпечити максимальну кількість вловлюються сонячних променів і виділити достатню площу для розташування (для обладнання потужністю 10 кВт – не менше 60 м2);
 • місце підключення до РЕМ.
 • Для отримання «ЗТ» необхідно укласти окремий договір з Обленерго. Також слід потурбуватися про те, щоб потужність електромереж відповідала параметрам сонячної станції. При нестачі необхідно збільшення потенціалу до потрібного значення;
 • особливості обладнання.
 • Станція повинна мати сертифікат відповідності та технічний паспорт. Крім того, не буде для користувача зайвою інформація, де проведена установка, щоб знати, куди звернутися при поломці, скажімо, через 5-10 років.

Відповідно до чинного законодавства, при установці устаткування українського виробництва користувач має право на перегляд ставки в більшу сторону.

«ЗТ» для юридичних осіб

 Розглянемо докладніше, як йдуть справи, коли питання про пільгової тарифікації стосується підприємств. «Зелений тариф» можна отримати при дотриманні наступних умов:

 1. Підключення до мереж обленерго.
 2. Гарантований продаж всієї виробленої електроенергії за «Зеленим тарифом» місцевим органам.
 3. Актуальність встановлених тарифів (згідно з термінами їх дії).

За статистичними даними, ціна «Зеленого тарифу» в Україні (з 2015 по 2030) одна з найвищих серед країн ЄС. До якого року буде продовжена програма, на даний момент невідомо, але вже сьогодні вигідні ставки привабливі не тільки для українських підприємців, але і для зарубіжних інвесторів.

Одними з головних відмінностей сонячної електростанції, яка підходить для підприємств, є потужність і розмір. Згідно з чинним законодавством, будь-яка юрособа може встановити на своїй території панелі, регенерувати енергію і продавати її державі за встановленим тарифом (за умови, що місцевий підрозділ Обленерго викупить всю вироблену кількість). Детально схема зображена на малюнку:

як отримати зелений тариф Замість висновку

Довгі роздуми про «Зелений тариф» призводять до витрати часу. На прикладі показано, наскільки установка панелей вигідна для приватних осіб. Не менш доцільно оформлення «Зеленого тарифу» для юридичних осіб. Так, воно займає більше часу і вимагає витрат, але в результаті окупність наступає за 4-5 років.

Установка устаткування, що генерує енергію, – це не тільки спосіб отримувати прибуток «з повітря», а й суттєвий внесок в енергонезалежність, екологічну безпеку країни.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}