Облаштування свердловини для приватного будинку

Організація автономного водозабезпечення приватного будинку – складний і трудомісткий процес. Для його реалізації необхідно не тільки пробурити свердловину, а й передбачити її захист і безпечну експлуатацію. Комфорт і зручність водозабору теж важливі. Але головне – дотримання технічних норм і своєчасне отримання паспорта свердловини на воду. Щоб забезпечити всі ці вимоги, розглянемо більш докладно, як правильно виконати облаштування і обладнати свердловину своїми руками. Цей процес забезпечує чистоту природного джерела і одержуваної води, дозволяє запобігти замерзанню конструкції в зимові місяці і гарантує оптимальні умови для подальшої установки і експлуатації.

Підбір і монтаж обладнання

Щоб свердловина справно служила не одне десятиліття і зберегла експлуатаційні характеристики, слід правильно підібрати елементи, що забезпечують водозабір. До них відносяться:

 1. Кесон (ємність із пластику або металу, яка захищає всі технічні складові системи)
 2. Насос (пристрій для підйому води назовні, розрізняють поверхневі й заглибні моделі)
 3. Система автоматичного управління (конструкція для контролю, що запобігає вихід обладнання з ладу, що зменшує ймовірність виникнення перевантажень)
 4. Гідроакумулятор (пристрій, що забезпечує постійну подачу рідини, бувають моделі відкритого або закритого типу)
 5. Оголовок (елемент, який запобігає потраплянню атмосферних опадів, талих вод і сміття всередину конструкції)

Розглянемо кожен з цих елементів більш докладно.

Кесон

Це захисний елемент, що забезпечує безперебійну роботу вузлів, розташованих усередині. У ньому можуть перебувати, насос, автоматика, система фільтрації та ін.

Залежно від особливостей свердловини розрізняють:

 • Пластикові — це місткі контейнери, які відрізняються високою теплоізоляцією і відмінними експлуатаційними характеристиками (довговічність, стійкість до корозії і зносу, герметичність, малу вагу і т. д.). Використання пластикових кесонів дозволяє заощадити на термоізоляції. Крім того, вони відрізняються більш прийнятною вартістю (в порівнянні з іншими аналогами). Єдиний мінус – недостатньо висока жорсткість конструкції. При необхідності установки на великій глибині велика ймовірність деформації. Вона може спровокувати псування устаткування і вихід системи з ладу. Для запобігання деформації бак встановлюють в колодязь і заливають по периметру цементним розчином (висота шару – близько 8-10 см);
 • Сталеві — найбільш підходящі конструкції для облаштування свердловини для води в приватному будинку. Завдяки універсальності матеріалу можна сконструювати будь-які за формою вироби. Для цього елементи конструкції досить зварити між собою, обробити всю поверхню засобом, що запобігає корозії. Для виготовлення надійної, міцної конструкції підійдуть листи товщиною 4 мм. При бажанні можна купити готові варіанти для облаштування свердловини на дачі. Однак таке придбання обійдеться дорожче, ніж виготовлення кесона своїми руками;
 • Залізобетонні — конструкції, які відрізняються надійністю, практичністю і довговічністю. Ще кілька років тому вони були найпопулярнішими, але сьогодні їх все частіше замінюють на більш підходящі аналоги через високу вартість і трудомісткість установки. Для виготовлення, доставки і монтажу потрібне спеціальне обладнання. Ще одна причина загального відмови – деформація бетонної основи. Вона може викликати пошкодження обладнання.

Визначаючись з параметрами бака, краще розраховувати розмір з запасом. З боків мінімум має бути по 50 см. Для бетонних конструкцій, що формуються шляхом кілець, мінімальний діаметр може складати 90 см, а максимальний – 200 см.

Важливо! У регіонах з суворими зимами дно конструкції з обладнанням повинно розташовуватися мінімум на 15 см нижче рівня промерзання землі. Оптимальний варіант, коли велика частина кесона встановлена ​​нижче незамерзаючої зони.

Нанос

Один з найважливіших елементів, які здійснюють забір з водоносного горизонту. З його допомогою рідина транспортується по трубах і надходить на поверхню. Розрізняють:

 • поверхневі насоси. Це зважених пристрої, які підбирають для свердловин, де глибина не перевищує 9 м. Найбільш популярними є комплексні зміни, які складаються з насоса, автоматичної системи управління і мембранного бака. Через малої потужності і висоти підйому (не більше 10 м) такі апарати встановлюють в безпосередній близькості до гирла свердловини;
 • глибинні насоси. Призначені для глибоких свердловин. З їх допомогою піднімають воду з глибини більше 10 м. Разом з насосом занурюють електрокабель, трубопровід для подачі рідини, страхувальний трос. Для попередження перегорання в таких моделях передбачений вимикач, блокуючий роботу системи при падінні рівня води нижче норми. Найчастіше такі пристрої обладнані потужною фільтрацією, що запобігає потраплянню піску в подається рідина.

При виборі моделі звертайте увагу на потужність, продуктивність і можливий натиск. Значення також мають глибина свердловини, обсяг споживаної води і протяжність трубопроводу.

Важливо! Для нормальної роботи системи оптимальний тиск в мережі має становити 1,5-2 атмосфери.

Автоматика та гідроакумулятори

Це обладнання, що забезпечує безперебійну подачу відкачаної води. Суть гідроакумулятора в тому, що він знижує навантаження на насос і використовується для зберігання необхідного запасу рідини. Як тільки рівень води в ньому падає, система знову починає працювати. При виборі бака необхідно звернути увагу на потужність насоса, обсяг споживання і інші параметри. Залежно від особливостей свердловини бак може розташовуватися в будинку (в підвальному приміщенні) або встановлюватися в кесон.

Останньою проводять настройку автоматики. Це модуль, який контролює роботу системи. У ньому вказані всі оптимальні параметри (від тиску до об’єму), є запобіжники і датчики, які включають і вимикають насос.

Захист свердловини від атмосферних впливів

Заключний етап благоустрою – мінімізація негативних навколишніх факторів. З метою запобігти згубний вплив атмосферних впливів над гирлом свердловини передбачають спеціальну конструкцію. Якщо обладнання розташоване під землею, цією ємністю служить кесон, зверху якого встановлюють оголовок. Він забезпечує герметичність конструкції, запобігає промерзання грунту, полегшує експлуатацію обладнання.

 Якщо ж система наземного типу, можливі два варіанти:

 1. Будівництво будиночка-павільйону — це невелика конструкція, яка зустрічається на промислових об’єктах. На дачній ділянці її будують нечасто, т. К. Вона не завжди виглядає естетично, займає багато місця;
 2. Розміщення всередині будівлі — це популярний варіант, оскільки він більш доцільний з економічної та естетичної точок зору. Технічні комунікації встановлюють в підвалі будинку або в господарській будівлі всередині.

Незважаючи на велику кількість переваг розташування наземної системи подачі води в будівлі, такий варіант зустрічається рідко. Це пояснюється тим, що часто спочатку будують будинок (дачу), а потім тільки обладнають своїми руками свердловину. В результаті найбільш поширеним і надійним варіантом є установка кесона. Після пробурювання свердловини в яму поміщають все обладнання, а приямок облаштовують оголовком.

Альтернативні варіанти облаштування свердловини

Багато жителів приватних будинків вважають пристрій кесона для свердловини дорогим рішенням, тому використовують більш бюджетні ідеї. Наприклад, адаптер. Це перехідник, який дозволяє безпосередньо з’єднати обсадних труб свердловини з водопровідної з дому. Єдиний мінус такого рішення – необхідність все розривати при поломці. Але це трапляється вкрай рідко. Детальна схема монтажу вказана на малюнку:

Висновки та рекомендації

Влаштування індивідуального джерела водозабезпечення – це витратний і трудомісткий процес. Однак після його успішної реалізації можна автономно використовувати чисту питну воду і забезпечувати нею сусідів. Якщо облаштування свердловини для вас пов’язане з великою кількістю питань, краще скористатися допомогою професіоналів.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}