Коли потрібен один інженер-еколог, а коли краще найняти цілий відділ? Відповідь на це питання залежить від масштабу впливу підприємства на природне середовище. Для деяких організацій достатньо мати в штаті одного еколога, паралельно виконує обов’язки експерта з охорони праці. Для більших виробничих підприємств знадобиться цілий відділ, що наглядає за діяльністю співробітників, що відповідає за документацію і здійснює контроль промислових процесів. Є категорія об’єктів господарювання, які можуть скористатися екологічним аутсорсингом або супроводом в питаннях безпеки.
Перелік організацій, в штаті яких є еколог
На сьогоднішній день немає чіткої вказівки, де потрібні інженери з охорони природного середовища. В основному ця посада є на підприємствах, які чинять негативний вплив. Це великі об’єкти господарювання, які здійснюють викиди в повітря,скидання в водойми, що виробляють відходи і забруднюючі середу шумом, теплової або електромагнітної енергією, радіоактивним випромінюванням і ін. Іншими словами, всі організації, які підпадають під першу і другу категорію відповідно до ЗУ «Про оцінку впливу на навколишнє середовище».
Безумовно, це положення не вказує на обов’язкова наявність еколога. Рішення про введення в штат відповідної посади приймає керівник. Він же повинен визначити, буде це один співробітник або ціла служба.
Важливо! Посада еколога передбачена в державних органах нагляду і муніципальних структурах місцевої влади. Вона є в штаті організацій, що займаються природоохоронною діяльністю, в проектних групах і компаніях, що надають послуги аутсорсингу.
Посадові інструкції захисника природного середовища
Інженер-еколог – це фахівець широкого профілю. У його повноваження входять:
- контроль дотримання положень чинного законодавства;
- розробка і узгодження дозвільної документації та перевірка термінів її дії;
- проведення екологічної експертизи діяльності підприємства з метою виявлення невідповідності приписам контролюючих органів або до вимог чинних нормативних актів;
- складання інструкцій і інструктаж персоналу для підвищення професійної грамотності і кваліфікації співробітників;
- проведення моніторингу з метою визначення рівня виробленого забруднення води, повітря;
- контроль і облік відходів;
- взаємодія з іншими підрозділами підприємства (виробничі цехи, бухгалтерія);
- ведення звітності та надання екологічної документації до органів управління;
- Розробка та впровадження заходів по мінімізації шкоди;
- вивчення та інформування керівництва про нові проекти та технології, пов’язаних з екологією;
- взаємодія з контролюючими органами;
- захист інтересів підприємства при проведенні перевірок, нарахуванні штрафів та ін.
У посадовій інструкції можуть бути прописані такі повноваження, як аналіз ефективності виробничих процесів, внесення пропозицій, що стосуються впровадження прогресивних технологій, підвищення екологічних характеристик продукції, залучення більш потужного очисного обладнання, а також своєчасне оповіщення начальства про можливі ризики та ін.
Якщо на підприємстві еколога немає
Організації, які не обрали екологічний супровід підприємств і не вважали за потрібне ввести штатну посаду еколога, повинні бути готові до таких наслідків:
- відсутність дозвільної документації або помилки в ній;
- порушення термінів подачі звітів;
- неправильно розраховані нормативи споживання природних ресурсів, скидів забруднюючих речовин;
- штрафи за недотримання вимог екологічного законодавства;
- санкції за невиконання приписів контролюючих органів;
- погіршення екологічної ситуації в регіоні;
- збільшення ризиків виникнення надзвичайних подій на виробництві.
Відсутність належного контролю з боку еколога може привести до закриття підприємства. Крім шкоди для об’єкта господарювання, збільшується негативний вплив на навколишнє середовище. З метою запобігання потенційних ризиків найкраще найняти штатного співробітника або замовити послугу з екологічного супроводу в профільній організації.