Як визначити склад відходів

Якщо в результаті господарської діяльності утворюються відходи, їх в обов’язковому порядку потрібно інвентаризувати, а значить, визначити склад, кількість, небезпека. Розрахувати обсяг нескладно. А ось визначити склад відходів виробництва (ОП) і потенційну шкоду може далеко не кожен штатний еколог. Розглянемо цю процедуру більш докладно.

Навіщо визначати склад відходів

Головна мета інвентаризації сміття, який виробляється на підприємстві, – паспортизація. Згідно з нормами чинного законодавства, кожне потенційно небезпечне з’єднання повинно бути виміряна і зафіксовано в реєстрі. З цією метою необхідно визначити склад відходів. Така процедура обов’язкова не тільки для великих виробничих підприємств, але і для невеликих організацій, які можуть використовувати люмінесцентні, ртутні, ртутно-кварцові лампи (I клас), або світлодіодні (IV клас).

Паспортизація необхідна для здійснення всіх процесів, що мають відношення до поводження з відходами (накопичення, переміщення, знищення та ін.). Головне її завдання – облік з метою подальшої мінімізації утвореного сміття. Важливо відзначити, що паспортизація необхідна для розробки проекту, лімітів та іншої дозвільної та звітної документації.

Для яких відходів необхідно визначати склад

Всі виробничі та побутові відходи поділяють на 4 класи, в залежності від небезпеки, яку вони несуть здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу. Самостійно визначити показник можна за допомогою ДСанПіН 2.2.7.029.-99 (корисне посилання, можна прибрати)

Аналіз складу необхідно проводити для ОП, які відносяться до 1-4 класів небезпеки. Причому слід розглядати не тільки речовина, але і його стан. Наприклад, мінеральне волокно має мінімальну небезпеку, але якщо воно забруднене активними хімічного захисту рослин або нафтопродуктами, його відносять до четвертої категорії.

Основні методи

У процесі експертного аналізу визначають:

  1. Компонентний склад – це перелік речовин, які утворюють певний тип відходів.
  2. Морфологічний склад – це процентний вміст окремих елементів, що відрізняються за своїми характеристиками (способу виробництва, молекулярному складу та ін.).

Таким чином, перший описує основні речовини, які становлять ПО, а другий – їх кількісні показники.

Для аналізу успішно застосовуються такі джерела інформації:

  1. Проектна документація.
  2. Спеціалізована література.
  3. Нормативні відомості.
  4. Інструкції від виробників обладнання, постачальників сировини.

Важливим джерелом інформації є дослідження, які проводить лабораторія екологічного моніторингу.

Для яких відходів не потрібно проводити хімічного аналізу

Виділяють кілька найменувань відпрацьованої продукції, які не підлягають обов’язковим лабораторним дослідженням. це:

  • батарейки;
  • люмінісцентні лампи;
  • автомобільні акумулятори.

Для ідентифікації іншого побутового або виробничого утильсировини необхідно звернутися в сертифіковану лабораторію. Фахівці визначать компонентний склад і нададуть відповідний протокол. У документі буде зазначено не лише склад, а й належність виявлених речовин до конкретного класу небезпеки.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}