Як підготуватися до екологічної перевірки підприємства

Основна функція контролюючих органів – нагляд за виконанням вимог законодавства. З метою забезпечення захисту навколишнього середовища на об’єктах господарської діяльності проводиться виявлення і запобігання правопорушенням. Розглянемо більш докладно, яких принципів слід дотримуватися і якідокументи для екологічної перевірки підготувати, щоб мінімізувати ризики для підприємства.

Як працює Державна екологічна інспекція

Щоб підготуватися до перевірки, необхідно знати прінціпи, відповідно до яких здійснюється державний контроль:

 1. Головним пріоритетом для службовців Держекоінспекції є захист природи, здоров’я і самопочуття людей.
 2. Неупередженість у прийнятті рішень і 100% передача інформації, отриманої під час проведення перевірки, органам державної влади.
 3. Забезпечення об’єктів господарювання рівних прав і повноважень.
 4. Об’єктивність оцінки.
 5. Проведення позапланового нагляду може здійснюватися при наявності вагомих причин; плановий контроль виконується строго відповідно до норм чинного законодавства.
 6. 100% гласність і прозорість запропонованих заходів.
 7. Співробітники Держекоінспекції не уповноважені змінювати або вносити корективи в технічні або управлінські процеси (якщо робота здійснюється в рамках закону).
 8. Інспектори особисто відповідають за прийняття рішень, які призвели до порушень положень чинного законодавства або стали причиною погіршення стану навколишнього середовища.
 9. Співробітники Держекоінспекції повинні діяти відповідно до умов міжнародних конвенцій та інших державних домовленостей.
 10. 100% незалежність Державної екологічної інспекції від політичних сил, громадських організацій, ЗМІ та ін.

В рамках проведення перевірки контролюючими органами один і той же питання не може розглядатися різними інспекціями.

Важливо! Якщо співробітники контролюючих органів не керуються принципами, перерахованими вище, особа, яка представляє інтереси суб’єкта господарської діяльності, має право призупинити роботу служби нагляду, оформивши письмову відмову.

Основні види перевірок

Держекоінспекція має право проводити кілька різновидів контролю:

 • плановий. Це нагляд, який проводиться згідно з планом перевірок. Він здійснюється в робочий час і строго за встановленими правилами трудового розпорядку. Перевірка проводиться тільки після отримання наказу органу Держекоінспекції;
 • позаплановий. Це нагляд, підставою для якого послужив питання, що викликав інтерес контролюючих органів. Іншими словами, для проведення позапланової перевірки обов’язкова вказівка ​​конкретного напрямку. Вона проводиться за наказом органу Держекоінспекції.

Керуючись ПКМУ № 212 від 19.03.2008 р, співробітники Держекоінспекції складають план виконання контролюючих заходів. Термін проведення екологічних перевірокзалежить виключно від небезпеки діяльності підприємства і ступеня впливу на природне середовище. Наприклад, об’єкти господарювання з високим ступенем ризику повинні готуватися до візиту екологічного інспектора раз на рік, із середнім – раз в декілька років, з мінімальною – раз в три роки.

Як поводитися під час перевірки

Щоб підготуватися до екологічної перевірки, необхідно знати, що перевіряють інспектори. При зустрічі співробітника державного контролю на порозі підприємства необхідно упевнитися в його особистості та мету візиту. Для цього він повинен надати наступні документи:

 1. Наказ керівника Держекоінспекції.
 2. Направлення на проведення перевірки.
 3. Дозвіл на проведення нагляду, яке видається відповідно до ЗУ «Про державну таємницю».
 4. Персональне посвідчення (із зазначенням ініціалів та терміну дії).

Ознайомившись з документами, дані необхідно зафіксувати в журналі реєстрації контролюючих заходів. У разі виявлення невідповідності представник підприємства вправі відмовитися від проведення перевірки. Рішення необхідно зафіксувати письмово у вигляді відмови.

Особливості аналізу виробничого процесу

Для виконання перевірки має бути поданий інспектора керівнику об’єкта господарювання. Всі контролюючі заходи повинні здійснюватися в заздалегідь підготовленому приміщенні (робочий кабінет). Для зв’язку співробітнику Держекоінспекції необхідно надати контактну інформацію з уповноваженою особою.

Згідно з правилами проведення нагляду, робота інспекторів повинна проводитися відповідно до робочого розкладу. Іншими словами, вони не можуть затримуватися після завершення трудового дня представника підприємства.

У кабінеті заздалегідь повинна бути зібрана вся наявна дозвільна природоохоронна документація. До неї відносяться:

 1. Статутні, правовстановлюючі і юридичні документи.
 2. Проектна документація, проект СЗЗ і ОВНС.
 3. Дозволи на спеціальне водокористування, поводження з відходами та т. Д.
 4. Накази про призначення відповідальних осіб та інші внутрішні положення.
 5. Нормативи і ліміти для всіх видів викидів.
 6. Ліцензії на здійснення відповідної господарської діяльності.
 7. Звітна документація про викиди.
 8. План заходів, націлених на зменшення негативного впливу на ОС. дані внутрішнього екологічного аудиту (Якщо такий проводився).
 9. Договори зі сторонніми організаціями, що займаються утилізацією / нейтралізацією відходів.
 10. Результати та приписи, отримані раніше, та ін.

Після того як інспектор зажадав оглянути виробничі процеси, йому необхідно надати пропуск і засоби індивідуального захисту (якщо такі передбачені), провести повний інструктаж. Співробітник Держекоінспекції – це відвідувач, який зобов’язується виконувати стандарти охорони праці та приписи з техніки безпеки.

Важливо! Інспектор не уповноважений втручатись у виробничий процес. Він не може його зупинити або відвернути персонал від роботи. Однак він має право вимагати негайно виправити виявлені правопорушення.

Важливо відзначати всі зауваження державного еколога і намагатися їх швидко відредагувати. Слідкуйте за тим, щоб кожна дія була зафіксована в акті. В ході перевірки у органів нагляду можна проводити консультації з питань, які стосуються оперативних заходів усунення правопорушень, забезпечення безпечної роботи підприємства.

Якщо в ході екологічної перевірки підприємства фахівець звертається з проханням відібрати проби, обов’язково вимагайте оформлення офіційного рішення і роз’яснення до нього. Кожна дія має актувати за стандартною формою в 3 варіантах. Так само варто вчинити при заяві про необхідність проведення екологічної експертизи.

Перш ніж інспектор підпише акт перевірки, обговоріть виявлені недоліки і детально пропишіть отримані рекомендації. У деяких випадках уповноважена особа може аргументувати правоту в усній формі і уникнути фіксації деяких роз’яснених порушень в офіційному документі. Якщо виникають спірні моменти, залучіть до обговорення компетентного юриста. Не варто без підстав підкорятися вимогам державного еколога.

Важливо! Після підписання акту вкажіть біля підпису «із зауваженнями на ___ сторінках». Поспішайте підготувати заперечення до зауважень інспектора. Еколог зобов’язаний ознайомитися з ними під час складання припису. Висновок про виконану перевірку направляється керівникові підприємства. Вся інформація, викладена в акті, повинна грунтуватися на вимогах природоохоронного законодавства. Інспектор не уповноважений включати дані, які не мають правового підтвердження, надані третіми особами.

Санкції та можливі наслідки нагляду

Після складання акту розпорядження з рекомендаціями направляється керівникові підприємства або уповноваженій особі. Всі зауваження слід усунути в строк до 6 місяців, в іншому випадку наступають штрафні санкції.

 • якщо припинена дія дозвільних документів (ліміти, ліцензії та ін.) відповідну заяву роблять контролюючі органи Мінприроди;
 • якщо виявлені серйозні правопорушення, інспектор подає інформацію в правоохоронні органи (протягом 10 робочих днів);
 • якщо виявлені особи, які стали причиною нанесення шкоди навколишнього середовища, співробітник Держекоінспекції може залучити їх до адміністративної і навіть кримінальної відповідальності.

Тривалість (планової) перевірки виробничих підприємств не повинна перевищувати 15 робочих днів, а для приватних підприємців – 5 днів. Згідно із законом не допускається пролонгування терміну. На позапланову перевірку відводиться до 10 днів і 2 – для суб’єктів малого підприємництва.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}