Вимоги до якості питної води

Центральне водопостачання в Україні розділяє воду на два типи: технічна і питна. Сьогодні поговоримо про питну воду.

Питна вода повинна відповідати всім встановленим нормам, бо від складу і якості води залежить наше життя та існування всього живого на планеті.

В Україні норми й вимоги якості питної води регулюються держстандартом «ДСТУ 7525 до: 2014 Вода питна». Питна вода повинна бути безпечна за епідеміологічними вимогами, нешкідлива за хімічним складом і за органолептичними властивостями. З цієї статті ви дізнаєтеся, які вимоги пред’являються до якості питної води.

 

1. Токсикологічні показники

Цей критерій оцінює, чи безпечна вода з точки зору її хімічного складу.

Як сильно забруднена вода, залежить від багатьох чинників: наявності поруч звалищ, місцем знаходження та глибини джерела, наявності навколо забруднючих підприємств.  Як сильно забруднена вода, залежить від багатьох чинників: місця знаходження та глибини джерела, наявності поруч звалищ та забруднювальних (забруднюючих) підприємств.

 

Показники, на які варто звертати увагу:

  • Жорсткість – помічали накип у чайника або на побутовій техніці? Це при високих температурах кальций (Ca) та магний (Mg) оутворюють нерозчинні солі, які небезпечні захворюваннями опорно-рухової та видільної систем.
  • Присутність органічних елементів і неорганічних суспензій – це сухий осад..
  • Кислотно-лужний фон або рівень водню.
  • Хлориди, показник яких перевищує норму (понад 350 мг на літр), утворюються внаслідок скидання виробничих або побутових відходів у відкриті водойми.
  • При вимиванні солевмісних порід утворюються сульфати. Завдають шкоди організму при підвищенні норми, яка становить до 500 мг на літр.
  • • Сульфіди визначити найпростіше – по неприємному запаху.

 

Найчастіше, щоб оцінити токсикологічний показник якості води, проводять лабораторне дослідження – біотестування.

Лайфхак

У домашніх умовах так само можна визначити безпеку води. Помістіть в неї рачків дафнії або водорості, і спостерігайте за їх поведінкою і станом.

 

2. Органолептичні показники якості питної води

Часто цю вимогу плутають з вмістом органіки в воді, це не так. Ми розповімо докладніше про органолептичні показники якості питної води – поїхали!

Органолептичний показник містить:

 

Прозорість

Технологічний показник якості води, який дозволяє легко і швидко контролювати вміст завислих речовин і колоїдних домішок.

За ступенем прозорості вода буває:

  • прозора;
  • слабоопалесційована;
  • опалесційована;
  • слегка мутна;
  • мутна;
  • сильно мутна.

Мутність

Мутність води визначається концентрацією і розміром твердих частинок. За походженням частки поділяються на глини, волокна та органічні мікроелементи (залишки рослин і тварин).

Показник мутності важливий за трьох причин:

  • перша, мутність впливає на мікробіологічну безпеку. Чим більше мутність проби, тим складніше визначається наявність бактерій і вірусів;
  • друга, може служити причиною неприємних запахів та смаків;
  • третя, перевищення даного показника в питній воді вказує на несправності у системі водопостачання або в очисних спорудах (трубопроводи покриті корозією або через тріщини труб потрапляють частинки ґрунту).

 

Колір води

 

Кольоровість виникає через наявність у воді:

  • гумінових кислот;
  • металів – марганець (Mn), мідь (Cu), залізо (Fe);
  • промислових стоків (заводи текстильної, целюлозно-паперової промисловості).

Жовтий і коричневий колір вказує на вміст у воді гумінових речовин.

Метали притаманні рідині з підземних джерел, але можуть з’явитися у питній воді через склад і стан трубопроводів.

Червоний колір води вказує на наявність заліза.

Чорнуватий колір – ознака наявності марганцю.

Мідь потрапляє в воду з мідних труб, роблячи її блакитною, внаслідок чого, може сантехніку забарвити у блакитно-зелений колір.

 

Присмак і наявність запаха

 

Тільки запах і смак не можна вимірювати, вони піддаються лише експертній оцінці.

Запахи і присмаки оцінюються по їх інтенсивності і якісним характеристикам. Нижче наведена таблиця, по якій оцінюють запах і присмак.

Бал Запах і присмак Характеристика
0 немає відсутні запах і присмак
1 дуже слабкий запах / присмак досить важко визначити, але легко визначається в лабораторії досвідченим аналітиком
2 слабкий запах / присмак, який не звертає на себе увагу, але якщо сконцентруватися на ньому – можна відчути
3 помітний запах / присмак легко відчутний
4 виразний запах / присмак, який різко звертає на себе увагу
5 дуже сильний дуже виражений

За нормативами інтенсивність запахів і присмаків повинна бути не більше 2 балів. Значення від 3 балів вказує на недостатню ефективність споруд водопідготовки або зміна складу води.

Вода має всього чотири смаки:

  • гіркий;
  • солодкий;
  • солоний;
  • кислий.

Всі інші називаються присмаками.

Запах гнилого, риби або землі найбільш часто зустрічається у воді з відкритих водойм.

Вода з крана має запах тухлих яєць, якщо потрапляє зі свердловин без подальшого очищення.

Температура

Для питної води низька температура повинна бути в пріоритеті, бо вважається більш корисною. У прохолодній воді (8-15 °С) менше розмножуються мікроорганізми, менш помітні запахи та присмаки. Вода такої температури діє на людину освіжаюче і краще втамовує спрагу.

3. Епідеміологічна безпека води

Якість питної води повинна відповідати гігієнічним вимогам перед тим, як вона надійде в розподільну мережу.

Епідеміологічна безпека води визначається наявністю у воді різних мікроорганізмів.

Найбільш масові та важкі наслідки для здоров’я людини має перенесення водою збудників інфекційних захворювань. Доведено можливість передачі через воду холери, черевного тифу, сальмонельозу, дизентерії, бруцельозу, вірусного гепатиту та ін.

При перевищенні нормативів вмісту мікроорганізмів проводять повторний відбір проби води. На основі другої проби, визначається причина забруднення і приймаються рішення щодо виправлення ситуації.

 

Якою має бути ідеальна питна вода

Від якості споживаної нами води залежить самопочуття і стан здоров’я, зовнішній вигляд і тривалість життя. Корисна вода містить в собі елементи – F, Br, I.

Знаєте, що може стати однією з причин наявність карієсу у людини? Якщо вона п’є воду з недостатньою кількістю такого елемента, як фтор (F).

Питна вода з повною відсутністю солей сприяє зниженню осмотичного тиску в наших клітинах. З цієї причини не рекомендовано пити дистильовану воду.

Вода з вмістом органічних сполук природного походження змінює присмак, колір і завдає шкоди печинці та ниркам, органам, які відповідають за продовження роду. Коли воду хлорують (для того, щоб знезаразити), утворюються хлоруглеводороди, які завдають ще більш глобальну шкоду здоров’ю.

Якщо вода погано тамує спрагу, це вказує на низький вміст мінеральних речовин, така вода зазвичай несмачна.

Показник мінеральних речовин у нормі  pH 6,0-9,0 моль / літр, а в ідеалі рН має бути 7,4-9,0 моль / літр. Якщо значення нижче норми, організму потрібно витрачати більше енергії на окислювально-відновні реакції в організмі.

Великий академік І. П. Павлов був упевнений, що у людини закладено огиду до некорисної питній воді на рівні підсвідомості. Це так і є, тільки хороша вода має для нас приємний смак і її хочеться пити.

 Цікавий факт

Можна визначити на скільки високий вміст солей у воді. Нанести крапельку води на скло, при висиханні солі кристалізуються і залишають білий слід. Якщо він яскраво виражений – солей у воді багато, і швидше за все їх наявність перевищує норму.

 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}