Що таке декларація про відходи, кому потрібно її подавати?

Декларація про відходи ­– це документ, який зобов’язані подавати всі юридичні особи, які здійснюють будь-яку діяльність, котра призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів (ПЗУВ) в межах від 50 до 1000 умовних одиниць.

Багато компаній помиляються, думаючи що вони не велике підприємство – то у них немає відходів, але це не так – усі підприємства незалежно від їх роду діяльності, мають відходи.

Навіть якщо підприємство не виробляє, а займаються продажом, аудитом або надає послуги – так само утворюють відходи, це може бути макулатура, побутове сміття, відпрацьована офісна техніка (комп’ютери, факси, телефони і т. п.), батарейки, відпрацьовані лампи.

Як зрозуміти, що нам потрібно подати декларацію про відходи?

Щоб визначити чи потрібна Вам декларація, для початку потрібно розрахувати ПЗУВ (показник загального утворення відходів), який офіційно розраховується в інвентарізиціі відходів. Яку потрібно розробити та узгодити.

Що таке ПЗУВ і як розрахувати декларацію?

Критерієм, за яким визначається необхідність подання декларації – є «Показник Загального Утворення Відходів» (ПЗУВ), який одержуємо за формулою:

Пзув = 5000 ∗ М1 + 500 ∗ М2 + 50 ∗ М3 + 1 ∗ М4

де М1, М2, М3, М4 – маса відходів у тоннах 1, 2, 3 та 4 класу небезпеки.

Коли потрібно подавати декларацію?

Згідно з Постановою КМУ від 18.02.2016 № 118 “Про затвердження Порядку подання декларації про відходи та її форми”, всі юридичні особи, для яких показник загального утворення відходів (ПЗУВ) становить від 50 до 1000 умовних одиниць, щорічно зобов’язані подавати декларацію про відходи.

В Україні декларацію подають за минулий рік, до 20 лютого. Тобто, до 20 лютого 2021 року, декларацію потрібно подати за 2020 рік.

Наслідки ігнорування процедури

Перше за що ви заплатите, за відсутність поданої декларації – це штраф у розмірі 170 гривень, згідно пункту 120.1 ПКУ за несвоєчасне надання кожної «пропущеної» декларації. Далі можливий адміністративний штраф на посадових осіб. Все залежить від показників, пропущених декларації.

Яка інформація потрібна

Для розрахунку і подання декларації нам потрібно:

  1. Довідка ЄДРПОУ (виписка).
  2. Акт на передачу відходів іншим власникам або форма 1-ВТ.
  3. Електронна пошта і контактний телефон відповідального працівника на підприємстві.

Як можна подати декларацію про відходи?

Існує два шляхи подачі декларації:

Перший варіант – в електронному вигляді, через сайт https://e-eco.gov.ua/, що дуже зручно та заощаджує час.

Другий варіант – можна подати декларацію в паперовому вигляді через ЦНАП, за місцем реєстрації підприємства. Якщо Ви обрали паперовий варіант, Вам потрібно підготувати декларацію з підписом і печаткою компанії, у двох примірниках.

Відповідальний орган, який приймає декларацію

Місцеві державні адміністрації, Міністерство екології та природних ресурсів України.

Терміни надання послуги

Якщо декларація була подана в електронному вигляді – дозвільний орган протягом п’яти робочих днів, з дня отримання декларації, розглядає і реєструє її. Якщо в декларації є помилки й потрібні уточнення, дозвільний орган надсилає повідомлення на електронну адресу, з переліком зауважень, які потрібно виправити.

Підприємства, які подали декларацію, в п’ятиденний строк з дня одержання зауважень, надають виправлену декларацію або уточнену інформацію.

Коли декларація подається в паперовому вигляді, за відповіддю потрібно прийти в дозвільний орган, через п’ять днів після подачі (повідомлення про те що результат готовий і його можна забрати – приходить смс сповіщення), позитивна чи негативна відповідь, так само буде видана у паперовому вигляді.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}