Санітарно-захисна зона або як дотримуватись вимог законодавства

Що таке санітарно-захисна зона (СЗЗ)? Це питання цікавить об’єкти господарювання на етапі розробки проектної документації. Згідно ст. 114 Земельного Кодексу України, під СЗЗ мається на увазі ділянку, що відокремлює підприємство (включаючи окремі споруди і комплекси, обладнання та транспорт) від території, на якій розташовані житлові будинки та інші об’єкти, призначені для життя та відпочинку (в тому числі курорти, санаторії, пансіонати, котеджні селища , плантації для овочівництва або вирощування садів, ландшафтно-рекреаційні споруди та ін.) Санітарно-захисна зона — обов’язкова складова проектної документації для організації, яка негативно впливає на здоров’я людини і довкілля, здійснює викиди, виробляє відходи.

Для чого потрібна санітарно-захисна зона

СЗЗ — це територія, яка служить буфером між підприємством і об’єктами, призначеними для нормальної життєдіяльності людини. Вона створюється з метою зменшення негативного впливу, яке проявляється у виробництві забруднювачів, що надходять до навколишнього середовища. До чинників, який мають несприятливий вплив, відносять:

 • пил і бруд;
 • ультразвукові та електромагнітні хвилі;
 • гарячі гази, інтенсивні запахи, токсичні випари;
 • підвищений рівень шуму;
 • вібрації;
 • радіацію і ін.

Щоб зменшити вплив цих несприятливих факторів, створюється «природна огорожа», що запобігає поширенню забруднювачів. Величина санітарно-захисної зони розраховується індивідуально для кожного підприємства.

Важливо! Концентрація забруднюючих речовин у пробах на межі СЗЗ повинна відповідати гранично допустимим нормативам, які встановлені для оточуючих населених місць.

За допомогою санітарної зони органи містобудівного регулювання запобігають:

 1. виникненню претензій з боку громадськості;
 2. зведенню нових об’єктів, що можуть негативно впливати на навколишнє середовище і пов’язані з постійним перебуванням людей на території;
 3. появі претензій з боку органів природоохоронного і санітарно-епідеміологічного нагляду.

Головна особливість цієї охоронної зони полягає у тому, що до неї пред’являються особливі вимоги щодо якості навколишнього середовища, особливий режим використання. Саме тому підприємство повинно ввести обмеження на експлуатацію даної ділянки. Це зменшить і без того агресивний хімічний, фізичний вплив на природне середовище.

Види санітарно-захисних зон для підприємств

Експерти розрізняють дві категорії: фактична і нормативна. Остання розраховується для підприємств, які є відносно безпечними (I клас небезпеки). Найчастіше це мінімально допустиме значення для найбільш віддалених джерел викидів, яке встановлюється відповідно до нормативних актів, що стосуються екологічної безпеки та санітарно-гігієнічних вимог. Фактична СЗЗ — це територія, яка розраховується індивідуально для кожного об’єкта. При цьому враховуються масштаби підприємства, шкода, якої воно завдає навколишньому середовищу (НС), і екологічна ситуація навколо споруд.

Для яких об’єктів встановлюються санітарно-захисні зони

Для підприємств, що виконують виробничу діяльність (наприклад, заводи, цехи, групи промислових об’єктів, будівельні споруди та ін.), в обов’язковому порядку повинен бути розроблений проект санітарно-захисної зони. Традиційно його прорахунком і узгодженням займаються на етапі будівництва або реконструкції. Якщо ж цього не було зроблено, краще потурбуватися про нього до приходу контролюючих органів нагляду.

На сьогоднішній день вони заохочують діяльність підприємств, які розробили проект СЗЗ та на добровільній основі впроваджують передове обладнання для очищення газів, озеленюють території і використовують інші методи зменшення негативних наслідків на ОС.

Проект санітарно-захисної зони — що це

ТОВ «НП «Експертний Центр» — команда фахівців, які надають комплексне обслуговування в питаннях розрахунку і проектування СЗЗ. Вони сприятимуть в зборі необхідних документів, розробляють і допомагають оформити проект згідно з вимогами законодавства. При необхідності візьмуть на себе всі складнощі узгодження і в обумовлені терміни нададуть готовий результат для споруджуваного, введеного в експлуатацію або реконструйованого підприємства.

Розглянемо, від чого залежать терміни отримання документа, і які основні етапи проектування:

 1. Аналіз діяльності підприємства з точки зору впливу техногенних процесів на ОС.
 2. Дослідження величини хімічних, фізичних та інших типів забруднень і їх співвідношення з фактичними показниками і санітарно-гігієнічними нормами.
 3. Визначення оптимальної площі території, яка буде оточувати об’єкт господарювання.
 4. Розрахунок техногенного впливу, який чинить підприємство на здоров’я і самопочуття населення, на природні об’єкти (якщо виробничі процеси несуть підвищену екологічну загрозу).
 5. Пропозиція заходів, які допоможуть мінімізувати шкоду в рамках СЗЗ і гарантувати дотримання вимог санітарно-гігієнічних норм
 6. Розробка готового проекту.
 7. Узгодження в регіональних органах державного нагляду.

При необхідності з замовником додатково обговорюється оцінка бюджету і розробка програми досліджень на межі санітарно-захисної зони.

Як змінити межі СЗЗ

Однією з послуг, які надає ТОВ «НП «Експертний Центр», є розробка проекту установки (скорочення) санітарно-захисної зони. Вона необхідна у разі, коли розмір СЗЗ не виходить дотримати. Грамотне обґрунтування дозволяє змінити межі встановленої території і уникнути претензій з боку громадськості або контролюючих органів.

Найпоширенішою причиною зменшення меж є зміна технологічного процесу (використання більш безпечної сировини, ефективного обладнання, потужних газоочисних установок і ін.). СЗЗ можна скоротити, якщо величина негативного впливу на ОС і життя людини стала менше.

Важливо! Якщо підприємство розширило обсяги виробництва, буде потрібна повторна розробка проекту СЗЗ з подальшим збільшенням території.

ТОВ «НП «Експертний Центр» — фахівці, які на перше місце ставлять інтереси замовника, але завжди керуються вимогами нормативно-правових актів. Ми пропонуємо комплексне обслуговування в питаннях екологічної безпеки та раціонального природокористування, сприяємо на всіх етапах проектування санітарно-захисної зони вашого підприємства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}