Переробка відходів як бізнес: як відходи зробити доходами

 Що такесміття? Для одних – це проблема, оскільки вони не знають, що з ним робити, а для інших – гроші під ногами

Чи вважаєте, що все конкурентні сфери вже зайняті винахідливими підприємцями? Помиляєтеся! Мільярдний сегмент збагачення на відходах освоєний лише на 15-20%. В Європі вже зрозуміли,як відходи зробити доходами,а в Україні ця сфера тільки починає розвиватися. У країнах Євросоюзу близько 85% відходів переробляється вдруге, в той час як у нас навіть система збору знаходиться на початковій стадії. Цей факт свідчить про те, що переробка відходів – хороша можливість для початку прибуткового бізнесу при мінімальних капіталовкладеннях.

Актуальність бізнесу на смітті

Для чого потрібна переробка відходів? Актуальність цієї теми має два аспекти.

Перший – наша країна перетворюється на сміттєзвалище. Без налагодженого процесу переробки побутових відходів буде стрімко збільшуватися площа полігонів, число сміттєспалювальних заводів буде тільки рости, забруднюючи навколишнє середовище і наближаючи екологічну катастрофу.

Важливо! За усередненими оцінками, від 4 до 7% площі нашої країни – сміттєві звалища.

Другий – це прибутковий бізнес. На перший погляд, може здатися, що це справа не може принести доходу. Але згадайте вислів про те, що гроші не пахнуть. У багатьох розвинених країнахпереробка відходів – це успішний бізнес, в основі якого поняття про те, що сміття – унікальний ресурс. Люди готові платити і за продаж, і за його покупку.

Головна особливість сміттєвого сировини полягає в тому, що його запаси практично невичерпні. В середньому одна людина виробляє близько 300 кг відходів (за рік), а якщо перерахувати цю цифру для мільйонного міста, а для області … Актуальність цієїбізнес-ідеї не викликає сумнівів.Вона не перестане бути такою, поки людство виробляє відходи.

Цікаво! А ви знали, що в Україні з 1 січня 2013 року діє закон, згідно з яким громадяни обов’язково повинні окремо збирати сміття. При цьому тільки в 398 містах нашої країни можна знайти контейнери для різних видів побутових відходів та сміттєвози, які забирають і транспортують ці продукти.

Переваги та недоліки бізнесу на смітті

Як і в будь-якій справі, бізнес план по переробці відходів повинен враховувати як позитивні, так і негативні сторони процесу. Розглянемо їх у вигляді таблиці.

Переваги Недоліки
1. Постійне збільшення обсягів виробництва «сировини». Бюрократія і особливості законодавства.
2. Висока актуальність проблеми, яка полягає не тільки в погіршенні екологічної обстановки, але і в піднятті цього питання на міжнародному рівні. Дороге обладнання.
3. Величезні перспективи для розвитку, хоча почати бізнес можна з невеликого цеху. Конкуренція. Почати бізнес в регіонах, де вже є монополісти, практично неможливо.
4. Рентабельність бізнесу становить від 60 до 80%. Відсутність культури сортування сміття.

Подумуючи про початок бізнесу, необхідно визначитися з методом переробки сировини. Сьогодні ця сфера активно розвивається, і підприємці успішно використовують такі технології, як:

  • компостування (для біологічних відходів);
  • брикетування (для твердих побутових відходів – ТПВ);
  • піроліз (температурна обробка сміття з метою отримання вторинних продуктів);
  • пресування і т. д.

Найприбутковішими є такі продукти, як папір і пластик. Їх можна утилізувати з рентабельністю в 60%.

З чого почати

Основа бізнесу на смітті – збір і сортування сировини. Варіантів кілька:

  • почати співпрацю з будівельними організаціями, які зводять нові житлові комплекси. Утилізація побутових відходів дозволить вирішити питання з поставками сировини. Якщо ж ця співпраця підкріпити установкою спеціальних контейнерів для збору різних видів продукції (наприклад, окремо для паперу, пластику, скла), можна істотно заощадити на сортуванні;
  • знайти постачальників серед підприємств, які змушені утилізувати залишки і відбраковані продукцію. Залежно від напрямку діяльності, це можуть бути підприємства текстильної, паперової або медичної промисловості;
  • знайти підхід до комунальним установам, переконати керівництво почати співпрацювати саме з вашою організацією;
  • домовитися про взаємодію з особами, які займаються збором вторинної сировини.

Деякі бізнесмени починають бізнес з того, що організовують локальний збір сировини безпосередньо від жителів. Для цієї мети вони просто встановлюють контейнери і баки для конкретного матеріалу.

Визначаємо основний напрямок

Щоб добре заробляти на смітті, необхідно не тільки вирішити питання з поставками, але і розуміти, що ж робити з відходами. Кінцевий результат залежить від первинної сировини. Розглянемо,які відходи можна здатина переробку:

  • Папір.

До відходів цієї категорії відноситься вся макулатура. Це газети, журнали, книги і картон. Макулатуру можна безвідходно утилізувати 4-5 разів. При кожній переробці виділяється велика кількість енергії, яку можна перетворити в електрику. З вторинної сировини виробляють картон для упаковки і туалетний папір. Деякі підприємці використовують перероблену макулатуру при виготовленні покрівельних матеріалів.

  • Деревина.

Це один з популярних і прибуткових бізнесів. Найпоширенішим продуктом переробки є паливні брикети і палети.

  • Пластик.

Цей матеріал затребуваний не тільки в нашій країні, а й закордоном. Для продажу вторсировини із пластику його очищають і сортують.

  • Будівельні відходи.

У цій категорії не тільки бетон, шифер і цегла, а й дерево, метал. Основним джерелом сировини виступають будівельні майданчики та об’єкти, які реконструюються. Для організації бізнесу по переробці цієї категорії відходів необхідно спеціальне автоматизоване обладнання, яке виробляє сортування. Перероблена продукція в більшості своїй використовується для подальшого виробництва будівельних матеріалів.

  • Батарейки.

Це категорія відходів, що є однією з вкрай небезпечних. У розвинених країнах для їх збору встановлюють спеціальні пункти, а для подальшої утилізації використовується дороге устаткування. Саме з сортування та відбору необхідно почати, якщо є бажання побудувати бізнес на відпрацьованих батарейках і акумуляторах.

  • Автомобільні шини.

Гума переробляється шляхом піролізу або деполімеризації. В результаті утворюються продукти, які можна використовувати у виробництві вдруге. З покришок методом дроблення виготовляють також дрібну крихту, яка служить сировиною для виробництва дитячих і спортивних майданчиків.

  • Скло.

Продукт, який можна переробити без відходів. Збір здійснюється за допомогою спеціальних контейнерів. Продукт переробки можна вигідно продавати скляних заводах, а також фабрикам, які займаються виробництвом керамічної плитки.

Пишемо бізнес-план переробки відходів

Розібравшись з тим, що таке ТПВ, які вони бувають і навіщоїх переробляти, пора вирішувати організаційні питання. Для цього потрібно скласти бізнес-план. Умовно його можна розділити на кілька розділів:

  1. Підготовка документів.
  2. Визначення основного напряму роботи, пошук або організація поставок джерел сировини.
  3. Організаційні заходи (підбір місця і приміщення, закупівля обладнання).
  4. Підбір та працевлаштування персоналу.
  5. Пошук покупців для кінцевого продукту.

Поки підприємство не зареєстровано, ні про яку легальної діяльності не може бути й мови. Для оформлення документів потрібно підібрати оптимальну форму організації бізнесу. Це може бути приватне підприємництво або юридична особа. Для реєстрації та початку діяльності потрібно оформити ряд документів, а саме:

  • ліцензію в Мінекології, яку не видадуть без екологічного висновку після проведення екологічної експертизи. Вона необхідна при зборі і заготівлі полімерних і гумових (в тому числі зношених шин) виробів. Для макулатури, текстилю, шкіри, скла, деревини ліцензія не потрібна;
  • проектну документацію, на підставі якої можна отримати дозволу на роботу в комунальній службі, СЕС, у водному господарстві та у пожежників;

Додатково може знадобитися оформлення реєстрових карт відходів. Їх можна отримати у відділенні Міністерства екології та природних ресурсів України за місцем локалізації суб’єкта господарювання.

Ще один важливий момент – приміщення для здійснення діяльності. Згідно з державними нормативами, площа цеху не може бути менше 300 м2, а складу – від 100 м2. Вони повинні розташовуватися недалеко від звалища і далекі від житлової забудови (не ближче 600 м).

Залежно від планованої виробничої діяльності, бізнес може базуватися на зборі і подальшому перепродажі вторсировини або на його циклічній переробці. Виходячи з цього необхідно підібрати відповідне обладнання:

  • сортувальна машина;
  • подрібнювач;
  • прес;
  • баки для сортування та зберігання вторсировини;
  • магніт і т. д.

Ціна обладнання залежить від складності та країни виробництва. Вона складе приблизно від 30 до 100 тисяч у. е. Вітчизняне обладнання в таких питаннях краще. Воно обходиться дешевше, довше служить і для нього простіше знайти запчастини.

На завершення процесу планування подумайте про наймання персоналу. Для роботи невеликого цеху по переробці одного типу продукції знадобиться штат з 3-4 чоловік. Якщо ж планується велике виробництво, буде потрібно не менше 30-40 осіб, які працюватимуть позмінно. До переліку витрат також потрібно включити комунальні платежі, податки та оренду приміщення, а також інші витрати.

Як можна заробити на смітті

Варіант 1. Вивіз сміття.

Це найпростіший спосіб організувати бізнес. Для цього потрібно отримати дозвіл і домовитися про транспортування. Якщо немає можливості облаштувати власний автопарк, можна знайти приватних перевізників для вивозу будівельного сміття. Коли необхідно вивозити побутові відходи, потрібно спеціальне обладнання. Це вантажні машини з підйомниками. На ринку представлені і сміттєвози, в яких вбудований прес. Таке рішення дозволить скоротити витрату палива і збільшити рентабельність бізнесу. Їх можна купити або взяти в лізинг.

Підприємцю знадобитися офіс. Незважаючи на те що більша частина роботи пов’язана з транспортуванням відходів, без водіїв, диспетчера, адміністратора і бухгалтера не обійтися. Заздалегідь потрібно продумати і клієнтську базу. Це можуть бути:

  • заклади громадського харчування;
  • виробничі підприємства;
  • комунальні господарства;
  • будівельні організації.

Друга сторона – утилізація сміття. Необхідно укласти договори з полігонами і потурбуватися про скорочення транспортних витрат. Для цього можна використовувати сміттєвоз з пресом або спеціальну установку, утрамбовують ТПВ.

№ п / п

Плюси

Мінуси

1. Не потрібно орендувати великі площі. Паливні витрати.
2. Немає необхідності в дорогому обладнанні (в порівнянні з іншими видами бізнесу на відходах). Необхідність налагодження співпраці з полігонами або переробними станціями.
3. Чи не будуть потрібні великі капіталовкладення для старту. Невисока вартість послуг.

Варіант 2. Збір і сортування сміття.

Це більш прибутковий варіант, але він вимагає великих капіталовкладень. Вже на початковому етапі необхідно організувати систему збору сміття. Один з варіантів – встановлення контейнерів для поділу сміття за категоріями, наприклад: пластик, папір, склобій.

В Європі близько 80% ТПВ проходять вторинну переробку. У нашій країні показник збору знижено до 15%. Маючи дозвіл, знадобиться тільки знайти покупців на вторсировину. Більшість з них вже має спеціалізоване обладнання, тому не знадобиться купувати додатково техніку.

Збільшення розміру прибутку можна, організувавши сортування. Це можна зробити за допомогою установки сортувальної лінії. Таке обладнання обійдеться близько 50-100 тисяч у. е. Воно включає сортувальну стрічку, подрібнювач і бункер для накопичення. До витрат слід віднести:

  • оренду або купівлю приміщення;
  • наймання персоналу (як мінімум ще 5-10 чоловік, оскільки вся робота проводиться вручну);
  • дозволи та ліцензії.

Якщо організовувати виключно сортування і подальший перепродаж вторинної сировини, необхідно знайти постачальників. Хорошим варіантом є супермаркети. Їх ТПВ багато в чому складаються з картонних коробок,харчовихвідходів і пластикових пляшок.

Маленький ларьок зі збору вторинної сировини також можна назвати бізнесом на смітті, але він приносить більше скромний прибуток, ніж цех. Але разом з тим і витрати на його відкриття несумірні з покупкою спеціалізованого обладнання.

Варіант 3. Вторинна переробка.

Задумавши відкрити бізнес, заснований на переробці сировини, підприємець отримує не тільки особисту вигоду, але і приносить користь для навколишнього середовища. Ця тема активно розвивається і привертає увагу зарубіжних інвесторів. Завдяки розвитку технологій, бізнес може будуватись не лише на утилізації сміття, а й на отриманні вторсировини. Від вибору напрямку залежить і розмір прибутку. Найвисокорентабельнішими продуктами є папір і пластик.

Слід враховувати, що ефективність вторинної переробки залежить від якості сировини, а значить – від первинної сортування. Маючи власну базу збору, це питання вирішити простіше. Якщо ж потрібно додатково очищати і сортувати сміття – витрати збільшуються в геометричній прогресії. Потрібно враховувати також вартість вторсировини на ринку. При зменшенні попиту вартість падає, що веде до накопичення продукції і подальшому продажі за викидними цінами. Цей фактор також слід врахувати до старту.

Варіант 4. Розміщення і зберігання відходів.

Це найпростіший і з незначними витратами варіант. Утворені ТПВ потрібно десь зберігати і утилізувати. Для цих цілей організовуються полігони. Це просторі комплекси-звалища, на які звозять сміття. Там проводиться його ізоляція і поховання. Вони повинні бути правильно організовані, щоб забезпечити безпеку навколишнього середовища і здоров’я населення.

Для спорудження полігону необхідно дотримати наступні умови:

  • експлуатація не більше 20 років;
  • відстань до кордону найближчої житлової забудови від 1 км;
  • СЗЗ більше 20 м;
  • рівень залягання ґрунтових вод від 2 м;
  • відсутність в безпосередній близькості природних водойм.

Для розвитку бізнес-ідеї з полігоном потрібно вільна земля і дозволу, отримані в Мінприроди.

Висновки

Виходячи з того, що щорічно на одного жителя планети припадає близько 300 кг сміття, актуальність переробки ТПВ щорічно зростає. Цією тенденцією можна скористатися для свого благополуччя і відкрити бізнес на смітті. Його прибутковість залежить від початкових капіталовкладень, конкуренції і обраного напрямку роботи (збір, переробка або зберігання).

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}