Інвентаризація відходів — про що пам’ятати при формуванні звітності

Питанню, як проводити інвентаризацію відходів (ІВ), в законодавстві України приділяється багато уваги. Порядок і обов’язкові етапи вказані в постанові КМ від 1 листопада 1999 року N 2034. Відповідно до цього нормативно-правового акту, під інвентаризацією відходів мають на увазі комплексні заходи, які дозволяють розрахунковим шляхом визначити кількість утворених забруднюючих речовин (твердих, рідких, газоподібних), їх номенклатуру, небезпеку для навколишнього середовища, описати операції щодо поводження з ними.

Для чого потрібно проводити інвентаризацію відходів виробництва на підприємстві

Згідно зі ст. 17 ЗУ «Про відходи», всі об’єкти господарювання, які мають справу з утворенням забруднюючих речовин, зобов’язуються виконувати інвентаризацію своїми силами не рідше разу на рік. Орієнтуючись на матеріально-сировинні баланси, спеціально уповноважена особа або підрозділ фіксує кількість, небезпеку і найменування викидів, які виробляються, складуються, транспортуються або переробляються (знезаражуються або утилізуються) на території підприємства. Вони зобов’язуються формувати статистичну звітність згідно зі стандартами, які встановлені ​органами нагляду. Це і є порядок ІВ. Він єдиний для всіх підприємств України незалежно від розміру і форми власності.

Залежно від виконуваної діяльності перелік відходів може бути постійним або змінним (при зміні факторів виробничого процесу). Це ж стосується і кількості виробленого сміття. Потрібна ІВ з метою обліку складання й оформлення дозвільної документації (Декларація або Реєстрова карта) і своєчасної модернізації підприємства. Це одна зі складових внутрішнього аудиту, яку об’єкт господарювання може виконувати своїми силами або ж за допомогою співпраці з профільної екологічною організацією.

Правила проведення процедури обліку

Що таке інвентаризація відходів в доступній і простій формі розкажуть співробітники ТОВ НП «Експертний Центр». Це команда досвідчених екологів, які надають консалтингові та аутсорсингові послуги. Вони проведуть ІВ на підставі власної інструкції та загальних методологічних принципів, керуючись переліком з 10 нормативно-правових актів. Ця документація готується на щорічній основі. Для її формування потрібно пройти наступні етапи:

  1. Вивчення особливостей роботи підприємства, дозвільної документації і форм, заповнених в минулі роки (при наявності).
  2. Інвентаризація стаціонарних джерел відходів.
  3. Розрахунок якісних і кількісних характеристик різних забруднюючих речовин.
  4. Визначення показника загального утворення відходів (ПЗУВ).
  5. Формування звітності.

При необхідності клієнт може отримати зразок заповнення форми та сформувати звітність самостійно. Однак співробітництво з нашої організацією дозволяє уникнути помилок і виключити людський фактор, який може стати причиною нарахування серйозних штрафів з боку контролюючих органів. Інвентаризація утворення відходів є підставою на отримання лімітів. Крім того, в ній вказані класи небезпеки утворених відходів, тому її використовують в якості обґрунтування розрахунків платежів до державного бюджету (екоподаток).

Замість висновку

Інвентаризація відходів на підприємстві – це процедура, яка має першочергове значення не тільки для об’єкта господарювання, а й для державної системи. Попри те, що органи нагляду не вимагають регулярно висвітлювати результати звітності, об’єкти господарювання повинні самостійно організувати періодичний (раз на рік) облік і опис забруднюючих сполук, які утворюються в процесі виконання господарської діяльності.

Інвентаризацію відходів можна виконати самостійно. Але для отримання достовірних, повноцінних даних краще скористатися послугами профільної організації. В рамках співпраці з ТОВ НП «Експертний Центр» фахівці можуть провести тільки інвентаризацію утворених відходів або включити її в програму внутрішнього аудиту. Вибір завжди за замовником.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}