Що робити з відходами на виробничих підприємствах

Точний облік утворюваних відходів дозволяє не тільки запобігти штрафні санкції з боку контролюючих органів, а й допоможе отримати більш точний результат здійснюваної діяльності. Цим не обов’язково займатися керівнику підприємства або головному бухгалтеру. як іде зберігати відходи, повинен знати штатний еколог. Якщо такого в штаті не передбачено, доведеться розбиратися з цим питанням самостійно. Дізнаємося докладніше про нюанси, що стосуються зберігання і поводження з відходами.

Терміни

Перш ніж зрозуміти, що таке зберігання відходів виробництва ВП, необхідно дізнатися основні визначення.

Відходи – речовини, вироби, рідини, що утворюються при здійсненні господарської діяльності, а також продукція, яка втратила свої споживчі характеристики.

Небезпечні відходи (ГО) – предмети, речовини і інше сміття, який може завдати великої шкоди здоров’ю людини або навколишньому природному середовищу. Для роботи з ними необхідно використовувати спеціальні засоби і знати техніку безпеки. Будь-яка діяльність, пов’язана з ГО, підлягає ліцензуванню.

Поводження з відходами – процеси, в результаті яких виробляються дії з відпрацьованими продуктами виробництва. До них відносяться збирання, перевезення, складування, переробка, знищення або знешкодження потенційно небезпечних сполук.

Зберігання відходів – розташування відпрацьованих продуктів виробництва в спеціально обладнаних місцях (термін складування перевищує 11 місяців) для подальшої переробки, знищення або знезараження. При зберіганні менше 11 місяців процес називається накопиченням.

Залежно від складу, форми, кількості, небезпеки і інших характеристик розрізняють і варіанти поводження з відходами.

4 класи небезпеки

Залежно від ступеня впливу на природне середовище та здоров’я людини розрізняють такі категорії відходів:

Клас

Небезпека

Опис небезпеки

I

Надзвичайна

Екологічна рівновага порушено безповоротно
II

Висока

Великої шкоди екосистемі. При усуненні джерела впливу термін відновлення – від 30 років
III

Помірна

Нанесений екосистемі шкоду можна усунути після 10 років
IV

Маленька

Відновити рівновагу екосистеми можна за три роки
V

Практично відсутня

Система не порушена

Кожне виробниче підприємство має прагнути до мінімізації обсягів і зниження небезпеки утворених відходів. З цією метою слід впроваджувати технології, призначені для зменшення шкоди та подальшої переробки. Для відходів, які не можуть бути повторно використані, необхідно передбачити поховання відповідно до норм законодавства або передачу третім особам для подальшої утилізації.

Способи складування

Залежно від небезпеки і кількості відходів розрізняють кілька варіантів зберігання (тимчасового):

 • тара, яка герметично закупорена (для речовин, які віднесені до першого класу небезпеки);
 • закриті ємності: ящики, мішки з поліетилену, коробки і контейнери з металу (для з’єднань другого класу);
 • тара з паперу, текстилю або поліетилену, можливо зберігання в металевих коробах (для з’єднань, яким присвоєно третій клас небезпеки).

Всі інші виробничі відходи накопичують в металевих ємностях для подальшого перевезення на полігони або міські звалища.

Екологічні вимоги до тимчасового зберігання відходів

Відповідно до вимог чинного законодавства для заощадження ОП необхідно обладнати відповідні полігони. Виділені місця повинні відповідати наступним вимогам:

 • територія, призначена для зберігання ТПВ, повинна розташовуватися з підвітряного боку щодо міської забудови;
 • ухил майданчика повинен бути мінімальним (не більше 2%);
 • ділянку покривають матеріалом, який не пропускає токсичні речовини (керамічна плита; керамзитобетон; асфальт, змішаний з бетоном; полимербетон та ін.);
 • по всьому периметру територію захищають бортом, який запобігає просочування ПО в систему каналізаційних стоків або в грунт;
 • обов’язково обладнують під’їзд для вантажного та великого спеціалізованого транспорту;
 • встановлюють покриття (навіс) для запобігання впливу атмосферних опадів на ОП. Це не обов’язкова умова, якщо відходи зберігаються в закритих ємностях.

Якщо серед речовин, які тимчасово зберігаються на полігоні, присутні ПО різних класів небезпеки, умови збору і збереження визначаються виходячи з норм, що пред’являються до найбільш шкідливому з них.

Інструкції зі збору та зберігання сміття

Кінцевим результатом виробничої діяльності є тверді побутові відходи (ТПВ). Згідно з вимогами законодавства України, вони підлягають обов’язковому обліку. Для подальшого транспортування / утилізації / захоронення вони можуть 11 місяців перебувати на території підприємства.

Для виконання норм законодавства суб’єкти господарської детальності зобов’язуються дотримуватися вимог інструкції по збору і зберігання сміття. Її основні положення такі:

 • для ТПВ передбачена спеціальна тара. Вона повинна бути виготовлена ​​з картону, поліетилену, металу або текстилю. Це можуть бути контейнери, баки або коробки, в яких передбачені спеціальні пристосування для подальшої перенесення або транспортування. В обов’язковому порядку тара повинна щільно закриватися. Це забезпечує збереження вмісту і зменшення впливу навколишніх чинників;
 • серед ТПВ не повинні знаходитися вироби, що містять ртуть (наприклад, лампи або градусники), промаслені матеріали та інше сміття, заборонений для зберігання на полігоні;
 • заповнені контейнери мають у своєму розпорядженні на спеціально обладнаному майданчику, до якої повинен бути забезпечений вільний доступ вантажних транспортних засобів;
 • при інвентаризації ТПВ технічним директором розраховується і узгоджується гранично допустиму кількість сміття. Також визначається нормативний обсяг накопичення (тимчасового). На цьому етапі необхіднозробити паспорта відходівдля кожного утвореного типу.

Вивіз ТПВ може проводитися тільки машинами, які спеціально обладнані для цих цілей. Щоб запобігти надмірне скупчення сміття, необхідно заздалегідь розпланувати графік транспортування (не менше одного разу на півроку).

Ліцензування діяльності, пов’язаної з поводженням з відходами

Ліцензія – це дозвіл, виданий Міністерством екології та природних ресурсів України, що дозволяє суб’єкту господарської діяльності здійснення процесів, пов’язаних з поводженням з небезпечними відходами. До таких операцій відносяться:

 • збір;
 • зберігання;
 • транспортування;
 • утилізація та захоронення;
 • знешкодження та ін.

Ліцензія видається на необмежений термін. Згідно ЗУ «Про відходи», при порушенні умов звернення ГО дію дозвільного документа припиняється.

Як організувати зберігання відходів на підприємстві

З метою виконання умов природоохоронного законодавства кожен суб’єкт господарської діяльності повинен забезпечити максимальну переробку ОП або виконати їх передачу третім особам для подальшої ліквідації або поховання.

Для кожного полігону повинен бути складений паспорт, в якому вказується детальна інформація про тип складованих відходів. Знищення ОП повинно здійснюватися у відповідності до вимог законодавства (при умови наявності дозволу на проведення даної діяльності). Змішання, неправильне поховання та недотримання технології утилізації заборонені і караються штрафами.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}