Оцінка впливу на навколишнє середовище для хімічних підприємств

Хімічне виробництво – одна з найбільш небезпечних для навколишнього природного середовища галузей економіки. Ризики, пов’язані з нею, виникають не тільки через складність застосовуваних технологій і особливостей сировини, але і непередбачуваності наслідків. Висока небезпека не тільки для екології, а й для життя співробітників підприємства. Щоб мінімізувати можливі ризики, необхідно дуже відповідально підійти до підготовки проектної документації, а саме до розробкки ОВНС (Оцінки впливу на навколишнє середовище). Дізнаємося, що це за процедура і які її особливості для підприємств хімічної промисловості.

Основні об’єкти ОВНС

Оцінка впливу на навколишнє середовище – це комплексне дослідження, що виконується з метою визначення величини впливу об’єкта господарювання на екологічну ситуацію і життя людей. Згідно ЗУ «Про ОВНС», всі підприємства хімічної галузі потенційно небезпечні для навколишнього середовища, тому зобов’язані провести цю процедуру на етапі розробки проектної документації. До переліку об’єктів входять:

 1. заводи з виробництва хімічних речовин;
 2. фармацевтичні фабрики;
 3. хіміко-біологічні та біотехнологічні лабораторії;
 4. підприємства, що займаються випуском продукції с/г призначення (пестициди, добрива, стимулятори росту, інгібітори та ін.);
 5. заводи, які застосовують хімічні реакції в виробничих потребах;
 6. сервіси, що займаються знищенням шкідливих рослин, комах, тварин, мікроорганізмів;
 7. заводи, що використовують, переробні або виробляють полімерні матеріали;
 8. підприємства, що випускають ЛФМ;
 9. організації, що займаються переробкою хімічних відходів;
 10. виробництва, що спеціалізуються на переробці нафтоматеріалів та ін.

Всі об’єкти господарювання, перелічені вище, незалежно від форми власності контролюються центральним уповноваженим органом, тому документи на узгодження ОВНС подаються в відділення Мінприроди.

Об’єкти хімічної промисловості, що займаються випуском вибухових речовин, виробництвом харчових добавок, ферментів або спеціалізуються на зберігання готової продукції (склади, бази), – відносять до ІІ групи. Їх діяльність контролює територіальний орган виконавчої влади, що займається охороною навколишнього середовища.

Порядок проведення ОВНС

Оцінка впливу на навколишнє середовище для об’єктів господарювання, що відносяться до хімічної галузі, здійснюється в кілька етапів:

 • Обгрунтування планованої діяльності, її розгляд громадськістю за допомогою публікації в ЗМІ. Реєстрація в реєстрі ОВС.
 • Складання звіту ОВНС, в якому відображені запропоновані рекомендації і корективи, внесені при публічному розгляді. Реєстрація документа в реєстрі ОВС.

Важливо! У звіті повинні бути вказані результати проведених досліджень впливу техногенного процесу на навколишнє середовище (живі організми, воду, повітря, грунт).

 • Відображення звіту в ЗМІ, громадські обговорення.
 • Розгляд проекту ОВНС контролюючим органом (територіальне представництво або безпосередньо Мінприроди).
 • Підсумкове висновок, при отриманні якого об’єкт господарювання може здійснювати заплановану діяльність.

Щоб не розробляти ОВНС двічі і не платити штрафи після першої ж перевірки, надійніше довірити розробку оцінки досвідченим фахівцям. ТОВ «Наукове підприємство ” Експертний центр “» проводить експериментальні дослідження спільно з Інститутом зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України та Інститутом громадського здоров’я ім. А. Н. Марзєєва НАМНУ. Це дозволяє отримати справжні результати і надати якісні послуги кожного замовника.

Особливості проведення ОВНС для хімічного виробництва

Хімічна галузь – це один з найбільш значущих секторів економіки. При цьому вона може вважатися великим споживачем енергії, сировини і води. Крім того, в процесі виробництва продукції утворюється величезна кількість відходів, які навіть після очищення можуть створювати загрозу навколишньому середовищу.

Щоб мінімізувати збитки, необхідно:

 1. раціонально використовувати сировину;
 2. впроваджувати більш технологічні методи виробництва;
 3. встановлювати потужні очисні пристрої;
 4. повторно використовувати вторинні ресурси;
 5. розробляти і впроваджувати методи екологічної оптимізації та ін.

Саме виробничі підприємства є найбільшою загрозою екологічної безпеки. Вони не тільки утворюють значну кількість відходів, але і не переробляють їх належним чином.

Зі збільшенням виробничих масштабів повинні збільшуватися інвестиції в природоохоронні заходи, але на практиці ситуація тільки погіршується. Екологи всього світу б’ють на сполох через глобальне потепління та інших катаклізмів, що відбуваються на планеті. Тому першочергове завдання кожного виробничого підприємства – розробка ефективної програми заходів з мінімізації збитків.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}