Навіщо встановлюють контейнери для збору батарейок і люмінесцентних ламп

Енергія – необхідний чинник, що забезпечує роботу цілого ряду сучасних приладів. Люди давно звикли до того, що маленька пальчикова батарейка здатна довгий час живити найрізноманітніші гаджети, пристрої та освітлювальні прилади. Поряд з величезною користю варто зауважити, що суспільство споживачів користується ними безконтрольно. Багато хто навіть не замислюються про те, як начинені важкими металами надзвичайно небезпечні відходи разом із звичайним побутовим і харчовим сміттям потрапляють на звалища. Проблеми виникають і з утилізацією люмінесцентних ламп.Кількість батарейок і газовмістких джерел світла, які перебувають в домашньому, побутовому використанні, простежити складно. Можна лише орієнтуватися на те, що за статистикою, з ввезених в країну 5 тисяч тонн батарейок, люмінесцентних ламп і акумуляторів всього 0,5% потрапляють в місця збору і пункти спеціалізованої утилізації.

Знаходяться серед загальних сміттєвих відходів важкі метали, газоподібні отрути руйнують навколишнє середовище, завдають непоправної шкоди не тільки природі, але й здоров’ю майбутніх поколінь.

Важливо! Питання сортування сміття, здешевлення логістичних перевезень і утилізація відпрацьованих джерел енергії, популяризація екологічної інформації так само необхідні в суспільстві, як медицина або соціологія.

У чому екологічна небезпека відпрацьованої батарейки

Що відбувається, якщо батарейка виявляється в місцях накопичення сміттєвих відходів, а не в пункті утилізації? Статистика невтішна:

 1. Грунт в периметрі приблизно 15 метрів вважається забрудненою на багато десятиліть.
 2. Потенційно отруєно може бути близько 400 л води.
 3. Забруднене місце ніколи не стане безпечним домом для тварин.
 4. На ураженій ділянці не виростуть нешкідливі зелені насадження.

У природи відбувається повільне «вилучення» корисного для людини життєвого потенціалу. Виробників зобов’язали робити маркування, яке вказує на те, що даний вид товару підлягає утилізації у спеціальному місці. Перекреслений прямокутний контейнер прямо нагадує про потенційну шкоду для обивателя.

У чому особливості будови і утилізації люмінесцентних ламп

Чи не менше загрози таять освітлювальні прилади, що містять пари ртуті. Будь-яка люмінесцентна лампа є джерелом агресивного зараження навколишнього середовища. Вона практично нешкідлива, поки не порушена її цілісність. Але як тільки лампа пошкоджена, вміст у вигляді ртутної пари виходить з «колби». В середньому один прилад містить близько семи грам парів ртуті. Цього достатньо, щоб отруїти людину і забруднити навколишнє середовище.

Важливо! Отруйні гази мають здатність поширюватися в десятки разів швидше, ніж, наприклад, їх рідкі аналоги. Шкода, завдана розбитим ртутним градусником, на порядок менше, ніж наслідки контакту з пошкодженої люмінесцентною лампою.

Алгоритм дії при утилізації відпрацьованих ламп

З метою мінімізації шкоди для здоров’я людей і навколишнього середовища надзвичайно небезпечні відходи, до яких відносяться в люмінесцентні лампи, слід знешкоджувати особливим способом:

 1. Прилад, термін роботи якого закінчено (перегорів), необхідно упакувати в герметичний целофановий пакет. Це дозволить уникнути ризику розповсюдження парів ртуті, якщо станеться розгерметизація при пошкодженні.
 2. Доставити в пункт збору небезпечних відходів. Це місце можна знайти в інтернеті або подзвонити в службу інформації МНС.

Такі заходи слід вживати не тільки приватним особам. Особливо гостро це питання стоїть для підприємств.

 Про що попереджає медицина

Важкі метали, такі як цинк, кадмій, мідь, алюміній, марганець, свинець, нікель, завдають непоправної шкоди здоров’ю людини. Забруднення ними води або грунту негативно позначається на всьому живому. Накопичені в рослинних і тваринних джерелах живлення речовини потрапляють в організм людини, повільно і непомітно отруюють його. Навіть малі кількості важких металів (наприклад, кадмій або свинець) здатні:

 • вплинути на роботу гормональної системи людини;
 • порушити роботу ферментів;
 • погіршити імунітет і сезонну опірність до захворювань;
 • викликати порушення травлення і отруєння;
 • підвищити ризики в виношування і народження здорових малюків.

Важкі метали здатні накопичуватися в волоссі, нігтях, кістках, порушуючи їх структуру. Органи при зростаючій навантаженні починають давати збій, можливі порушення метаболізму. Особливо зростають ризики для страждають хронічними захворюваннями і літніх людей, а також для тих, у кого є схильність до онко.

Важливо! Приміщення, в якому з необережності розбили градусник або люмінесцентну лампу, стає забрудненим на довгі десятиліття і вимагає спеціальної обробки.

Суспільство і питання утилізації надзвичайно небезпечних відходів

Законодавство України на належному рівні не регулює питання, що стосуються утилізації батарейок. Знищення такого роду відходів найчастіше відбувається за допомогою викиду у відро для сміття, а не шляхом перевезення в спеціальний центр переробки. На звалищах найбільших мегаполісів світу накопичується до 15 мільйонів батарейок в рік.

Цікаво! А як утілізіруете батарейки або градусники саме ви?

Важливо поширювати інформацію про потенційну шкоду відпрацьованих батарейок. Соціальна відповідальність – перший етап при сортуванні відходів і подальшої організованої утилізації або переробки.

Створення привабливих умов для бізнесу в цьому сегменті, а також обмін досвіду з іншими країнами Європейського Союзу – за цим наше майбутнє. Вторинна переробка такого сміття може стати корисним елементом ланцюга переробної промисловості (як це відбувається в розвинених країнах світу). Наприклад, такі відходи служать сировиною при виготовленні графіту, цинку, синтезу лугів. Здешевити переробку відпрацьованих джерел живлення можна, збільшуючи обсяг правильно сортованого сміття, кількості зібраних батарейок, акумуляторів, ламп і т. д.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}