Атестація робочих місць – що це таке і навіщо вона потрібна

З метою дотримання вимог чинного трудового законодавства кожне підприємство, потенційно впливає на самопочуття персоналу, повинно проводити атестацію робочих місць. Цей захід, в рамках якого оцінюються умови праці, виявляються небезпечні виробничі процеси, встановлюється перелік професій, що вимагають додаткових пільг. В ході проведення атестації розробляються оптимальні умови для персоналу та роботодавця.

Основні положення

Підставою для проведення атестації робочих місць є Порядок № 442 та Методична інструкція Кабміну № 41. У цих документах йдеться про те, які організації проводять атестацію, як часто, в який строк і які наслідки її відсутності. Щоб, не піднімаючи вищевказаної літератури, розбиратися, чи потрібна для ПП або великого комерційного підприємства така процедура, проаналізуйте:

 • особливості виробничого процесу. Чи є чинники (технологія, сировина, небезпечне обладнання, токсичні матеріали і ін.), Які можуть негативно позначитися на здоров’ї персоналу;
 • трудовий розклад. Чи є співробітники, що працюють понаднормово (8 годин на добу, 40 годин на тиждень). Можливо, передбачені посади, що передбачають перебування на виробництві в нічні години;
 • трудову діяльність персоналу на предмет потенційної небезпеки для здоров’я і самопочуття підлеглих або їх нащадків не тільки на даний момент, але і в майбутньому.

Якщо один або кілька факторів характерні для вашого виробничого процесу, подумайте про те, як пройти атестацію робочих місць. Неминуче виникне багато питань:

 • що включає в себе атестація;
 • для яких посад її проводити;
 • який порядок виконання перевірки та ін.

На всі ці та інші питання відповість атестаційна комісія. Саме вона, згідно з Постановою № 442 Кабінету Міністрів України від 1992 року про особливості оцінки робочих місць, має право здійснювати подібні заходи. У неї повинні входити провідні фахівці виробничих відділів, кадровик, представник контролюючих органів. Є й приватні організації, які надають послугу атестації робочих місць. Термін проведення залежить від кількості посад, для яких необхідно виконати оцінку, і інших особливостей підприємства. Скільки коштує послуга, дізнавайтеся в індивідуальному порядку.

атестація співробітників

Важливо! Атестація робочих місць проводиться з періодичністю раз в п’ять років, за умови, що на об’єкті господарювання які раніше не відбулися серйозні зміни технологічного процесу і умов праці.

Кому потрібна атестація

Виникає відчуття, що створення комфортних умов праці цікаво тільки співробітникам підприємства. Керівник несе чималі збитки при організації робочого місця, компенсаційних виплат, відпускних та інших соціальних гарантій. На практиці у роботодавця є кілька вагомих причин у встановлені терміни провести атестацію:

 1. Якщо підприємство не має підстав для нарахування додаткової оплати за відпустку, матеріальну допомогу за роботу в понаднормові години, спецодяг та ін., Можуть виникнути складності щодо правомірності дій при проведенні перевірки контролюючими органами. Особливо цей аспект важливий для державних структур.
 2. Недотримання необхідних умов праці може стати причиною звернення співробітника до суду з метою стягнення моральної шкоди. У цьому випадку відсутність документів, що підтверджують проведену атестацію робочих місць, є доказом вини відповідача. Іншим способом довести правомірність дій вкрай важко.
 3. Головне, для чого потрібна атестація робочих місць, – дотримання вимог законодавства про охорону праці. Чи не проводячи оцінки виробничих процесів, юридична особа фактично порушує права персоналу, який не отримує доплати за виконання важких / небезпечних робіт і інші соціальні пільги, передбачені державою. У цьому випадку на керівника підприємства або відповідальної посадової особи буде накладено штраф. Його розмір незалежно від форми власності коливається в межах 30-100 мінімумів доходів громадян.

Чим ще загрожує відсутність подібної оцінки? Важливою причиною створення комфортної обстановки для персоналу є збільшення продуктивності. Коли умови праці задовольняють співробітників, результат їх роботи краще. Підвищення ефективності неминуче призводить до збільшення рентабельності підприємства в цілому.

Проведення атестації

Як проводиться атестація

Незважаючи на те що роботодавець не може самостійно провести атестацію робочих місць навіть для малих підприємств, йому слід скласти наказ, на підставі якого буде проведена оцінка. Він може також проконтролювати правомірність проведення цієї процедури.

В процесі атестації робочих місць комісія керується Порядком № 442 і виконує наступні дії:

 1. Визначає наявність несприятливих факторів.
 2. Проводить санітарно-гігієнічне дослідження виробничих процесів, визначаючи, які робочі місця підлягають категорії з особливими умовами праці.
 3. Виконує комплексні розрахунки, враховуючи чинні норми і стандарти, що стосуються охорони діяльності співробітників.
 4. Дає висновок щодо ступеня шкідливості виконання функціональних обов’язків для конкретних посад.
 5. Визначає тип і розмір соціальних гарантій (пільги, відпустки, надбавки та ін.).
 6. Складає, згідно з проведеними дослідженнями, перелік посад з відповідними правами.
 7. Визначає перелік заходів, що дозволяють підвищити безпеку і оптимізувати працю персоналу.

Після того як оформлені результати перевірки, у роботодавця з’являються підстави для узгодження питань, що стосуються пенсій за віком, пільгових виплат та інших соціальних гарантій.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}