Аналіз повітря. Кому потрібні лабораторні заміри?

Екологічний моніторинг проводиться на підставі індивідуального план-графіка, який прописаний у Дозволі на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Якщо у вас підприємство (об’єкт) І-ІІІ групи за Дозволом на викиди, щороку в обов’язковому порядку вам потрібно проводити моніторинг забруднення атмосферного повітря (періодичність залежить від класу небезпеки речовин, від виду діяльності та технологічного процесу). Контроль якості атмосферного повітря може здійснюватись як на джерелах викиду (організованих), так і на межах санітарно-захисної зони та найближчих житлових забудов.

 

Види лабораторних досліджень повітря:

 • дослідження рівня промислових викидів;
 • дослідження рівня забрудненості повітря робочої зони;
 • аналіз складу атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони.

 

Методи досліджень

 1. Інструментальний

Є основним методом при дослідженнях, що здійснюються за наявності спеціальних автоматичних газоаналізаторів.

 1. Інструментально-лабораторний

При використанні цього методу насамперед відбирають проби домішок, потім їх аналізують у лабораторії за допомогою спеціального обладнання.

 1. Індикаторний

Експрес-метод. Здійснюється із застосуванням селективних індикаторів, які змінюють колір залежно від складу викидів.

 1. Розрахунковий

Використовують у ситуаціях, коли немає можливості зробити лабораторне вимірювання. Розрахунки проводяться з урахуванням інформації про джерело, сировину, технологічний процес.

 

 

Ціль контролю та замірів

Лабораторні вимірювання на джерелах та на межах санітарно-захисної зони, житлових забудов, проводяться для:

 • отримання дозволу на викиди;
 • контролю атмосферного повітря;
 • визначення об’єктивного стану довкілля;
 • розробки паспортів та актів ефективності пилогазоочисного обладнання;
 • встановлення чи зміни санітарно-захисної зони.

Ігнорування вимог моніторингу атмосферного повітря на джерелах викидів та в санітарно-захисній зоні може спричинити накладення штрафних санкцій з боку екологічної інспекції.

Стаття 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, що викидають забруднюючі речовини в атмосферне середовище, зобов’язуються проводити інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів для стаціонарних та пересувних джерел. Також визначати ефективність роботи пилогазоочисного обладнання з періодичністю, зазначеною у Наказі № 454.

 

В якому вигляді отримаєте протоколи?

 

Протоколи лабораторних вимірів спочатку передаються в електронному вигляді на ознайомлення, після підтвердження всіх даних, оригінали протоколів з печаткою та актами відбору проб надсилаються замовнику.

 

 

Що потрібно для оцінки вартості лабораторних вимірів?

При наявності Дозволу на викиди та за необхідності моніторингу повітря, для визначення кількості вимірів та періодичності їх проведення, необхідно спочатку ознайомитись з План-графіком контролю. Вартість залежить від того, які лабораторні дослідження повітря необхідно провести.

 

ВАЖЛИВО!

Кожне підприємство після отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря має розробити План-графік контролю за станом атмосферного повітря на джерелах та межах санітарно-захисної зони.

 

 

Екологічна лабораторія «Експертний Центр» акредитована не лише на стандартні речовини, а й рідко вимірювані. Ми організовуємо виїзд, вимірюємо, грамотно складаємо протоколи.

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://expertcentr.com.ua/wp-content/uploads/2018/12/bg_pages5.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: fixed;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container.dfd_stun_header_vertical_parallax {-webkit-transform: -webkit-translate3d(0,0,0) !important;-moz-transform: -moz-translate3d(0,0,0) !important;-ms-transform: -ms-translate3d(0,0,0) !important;-o-transform: -o-translate3d(0,0,0) !important;transform: translate3d(0,0,0) !important;}